Europos Sąjunga imasi veiksmų prieš rusiškas trąšas - Virginijus Sinkevičius
Virginijus Sinkevičius kalba Europos Parlamente.

Europos Sąjunga imasi veiksmų prieš rusiškas trąšas

Europos Parlamentas palaimino idėją rusiškoms ir baltarusiškoms trąšoms įvesti kvotas ir importo tarifus. Tai yra kritiškai svarbu siekiant sustabdyti Rusiją, nes kol energetikos srityje Rusijos karo mašinos hidrai yra kapojamos galvos, Rusija jas bando atsiauginti būtent trąšų sektoriuje.

Geriausias įrodymas, kaip tai strategiškai svarbu Rusijai – pernai metų rugsėjo mėnesį Rusijos premjero pavaduotojas Dmitrijus Patruševas nurodė Rusijos geležinkeliams prioritetizuoti trąšų eksporto infrastruktūrą ir ieškoti būdų didinti jų transportavimo pralaidumą.

2024-ųjų metų pirmąjį pusmetį trąšų transportas buvo išaugęs 8 %, tai yra maždaug 81 000 papildomų vagonų. Tačiau žvelgiant į Rusijos ministerijų pasiūlymus, ambicijos gerokai didesnės – dar pernai Pramonės ir prekybos ministerija pasiūlė numatyti 300 000 vagonų augimą. Tuo tarpu šių metų pirmąjį pusmetį trąšų krova Rusijos uostuose jau išaugo beveik 30 %, o 2023-iaisiais Rusija pasiekė istorinį trąšų gamybos rekordą.

Negana to, trąšų gamybos kaštai labiausiai priklauso nuo dujų kainos (apie 70 %), o Rusijai pigių dujų netrūksta. Visas trąšų eksportas Rusijoje apmokestinamas 10 % tarifu, todėl tiesiogiai maitina ir Rusijos karo ekonomiką. 2024-aisiais metais ES importavo 4,4 milijono tonų trąšų už 1,5 milijardo eurų.

Tuo pačiu tai daro ir milžinišką spaudimą Europos trąšų gamintojams, kuriems yra sunku konkuruoti su pigių rusiškų dujų garantuojama žema rusiškų trąšų savikaina.

Šitai mums daro dvigubą žalą – nes ne tik finansuojame Rusijos karo mašiną, bet ir industriją, kuri akivaizdžiai siekia sugriauti mūsų pačių trąšų pramonę.

Svarbus čia yra ir mūsų regionas, nes valstybė, kurioje buvo fiksuotas didžiausias rusiškų trąšų eksporto augimas – Lenkija. Dėl šių priežasčių, drauge su kolege iš Lenkijos Marta Wcisto, Europos Parlamente kuravome Europos trąšų gamintojų inicijuotą renginį, kuriuo siekėme visiems paaiškinti situacijos rimtumą.

Šiandien Europos Parlamento priimtas sprendimas padės Europai išsaugoti savo gamintojus ir paskatins žemės ūkio sektorių rinktis vietinius trąšų tiekėjus. Tarp kitko, drauge dar buvo įvesti tarifai ir daliai rusiškų bei baltarusiškų žemės ūkio produktų, kas turėtų padėti ir mūsų ūkininkams.