Europos Komisijos Prieinamos Energetikos Veiksmų Planas - Virginijus Sinkevičius
Saulės baterijų eilės stovi lauke ant žemės

Europos Komisijos Prieinamos Energetikos Veiksmų Planas

Europos Komisija paskelbė vieną pirmųjų naujosios Komisijos iniciatyvų – Prieinamos energetikos veiksmų planą, kuriuo siekiama užtikrinti mažesnes elektros kainas Europos Sąjungoje absoliučiai visiems.

Planas susideda iš 8 konkrečių veiksmų, kuriuos žadama įgyvendinti artimiausiu metu:

  1. Europos Komisija pateiks išsamią metodologiją kainodarai, kuri skatintų atsižvelgti į poveikį elektros tinklams ir efektyvesnį jų panaudojimą. Ją papildys rekomendacija ES valstybėms sumažinti su elektros vartojimu susijusius mokesčius – elektros sąskaitose neturėtų būti mokesčių, tiesiogiai nesusijusių su elektros gamyba. Taip pat ketinama palengvinti galimybes keisti elektros tiekėją.

  2. Sumažinti elektros tiekimo kaštus. Pagreitinti leidimų išdavimą atsinaujinančios energetikos, elektros tinklų plėtros projektams, palengvinti galimybes valstybėms subsidijuoti elektros energijos kaupimo infrastruktūrą.

  3. Europos Komisija žada įkurti darbo grupę dujų rinkos stebėsenai ir derėtis dėl kolektyvinių dujų pirkimų, kas jau yra pasiteisinę iškart po Rusijos sukeltos energetikos krizės prieš du metus. Taip pat žadama investuoti į infrastruktūrą šalyse, kurios galėtų tiekti mums dujas. Modelis atrodytų maždaug taip: ES pastato reikiamą infrastruktūrą, valstybės išsiperka ją tiekdamos dujas ES. Šis sumanymas kol kas sulaukia daugiausiai dėmesio.

  4. Papildoma parama stiprinant energetiškai efektyvią produkciją ir drauge su, pavyzdžiui, buitinių prietaisų gamintojais priimami minimalūs reikalavimai energetiniam efektyvumui.

  5. Artimiausiu metu turi pasirodyti trys Europos Komisijos iniciatyvos, skatinančios glaudesnę ES energetikos sąjungos integraciją.

  6. Trišalės sutartys tarp valstybių, intensyviai elektra vartojančio verslo ir tiekėjų. Prisimename situaciją su „Teltonika“? Europos Komisija žada tokiose situacijose skatinti bendras sutartis, taip pat atveriant galimybes ir pasinaudoti Europos investicinio banko lėšomis, kad elektros energijos tiekimas nebūtų tik verslo problema, tačiau būtų bendrai suderinami verslo poreikiai, valstybės atsakomybė ir tiekėjo įsipareigojimai.

  7. Žadama patobulinti ES energetikos saugumo strategiją, kuri gimė 2022 metais, kai dėl Rusijos pradėto karo kilusi energetikos krizė paveikė visą Europą, nors ir skirtingai. Jos tikslas – būti pasiruošus įvairiems tiekimo trikdžiams, turėti staigiai įsijungiančius paramos instrumentus. Europos Komisija žada šias funkcijas papildyti siekiu užtikrinti nuolatinį kainų stabilumą.

  8. Taip pat bus tobulinamos taisyklės, ribojančios valstybių galimybes padėti vartotojams, kai kyla staigūs kainų šuoliai – t. y. kad esant ypatingiems atvejams valstybės galėtų nustatyti, pavyzdžiui, kainų lubas tiekėjams.

Europos Komisija paskelbė pateikusi ir dar vieną pasiūlymą, kuris, „konservatyviu Komisijos paskaičiavimu“, turėtų sutaupyti apie 6,3 milijardo eurų kasmet per biurokratijos mažinimą. Iki 80 % įmonių bus atleistos nuo įvairių ataskaitų apie tvarumo situaciją. Galiu sąžiningai pripažinti, kad „Tvarumo ataskaitų teikimo direktyva“, kurią žirklės labiausiai palies, nebuvo pati sėkmingiausia praėjusios Komisijos iniciatyva, ir dėl jos iki paskutinės minutės vyko diskusijos, siekiant ją kuo labiau apkarpyti bei perrašyti nuo pirminio varianto, kuris, beje, pavirto banginiu didele dalimi per audito įmonių rekomendacijas ir pasiūlymus.

Dar vienas pokytis – mažos įmonės, importuojančios labai mažus kiekius taršių produktų, bus atleistos nuo taršos mokesčių. Europos Komisija nurodo, kad siekia supaprastinti apskaitą ir dėl to, kad jau nuo kitų metų žada plėsti sritis, kurioms taikomas vadinamasis pasienio anglies dioksido korekcinis mechanizmas, nes kol kas tai iš esmės lietė tik pramonę.

Apibendrinant, Žaliasis kursas, nepaisant kas antrą dieną skelbiamų jam nekrologų, toliau sėkmingai juda į priekį kaip centrinė Europos Sąjungos konkurencingumo strategija, tačiau – kaip ir žadėta dar praėjusioje kadencijoje – dabar daug dėmesio teikiama biurokratijos mažinimui ir reguliacijų supaprastinimui. Tiesą sakant, šiandienos spaudos pranešimas nuo to ir prasideda – „siekiant įgyvendinti mūsų bendrus tikslus, tokius kaip Žaliojo kurso tikslai“.