Europos Komisija pagaliau pristatė REPowerEU teisės akto pasiūlymą, kurio tikslas – sustabdyti Rusijos energetinį šantažą prieš Europą ir finansinę Putino karo mašinos paramą ES pinigais.
Deja, pasiūlymas yra mažiau ambicingas nei REPowerEU planas, paskelbtas gegužės 6 d.
Matau aiškų nuolaidžiavimą šalims, kaip Slovakija ir Vengrija – vyriausybėms, kurios išreiškė nepasitenkinimą paskelbtais tikslais. Šiandien pateiktame projekte siūloma suteikti išimtis, įskaitant trumpalaikes sutartis iki 2027 metų pabaigos. Taip pat pasiūlytas vadinamasis „emergency break“ mechanizmas, kuomet Komisija, susidarius tam tikrai situacijai, gali vienai ar kitai šaliai išimtinai leisti ir toliau, po 2027 m., importuoti rusiškas dujas.
Tai vyksta nepaisant aiškių įrodymų, kad ES jau dabar gali užtikrinti energetinį saugumą be rusiškų dujų.
Europos Parlamente privalu bus „užkaišyti“ Komisijos paliktas skyles, parengiant ambicingesnę poziciją nei Komisijos prieš pradedant derybas su Taryba rudenį. Taip pat atidžiai vertinsime, ar Komisijos pasiūlymas yra pakankamai tvirtas įgyvendinimo prasme. Negali būti jokių spragų, leidžiančių apeiti draudimą ar „balinti“ rusiškas dujas.
Keli pastebėjimai apie privalumus ir trūkumus, kad būtų lengviau suprasti:
Privalumai:
Pasiūlymas pagaliau suteikia teisinį pagrindą nutraukti rusiškų dujų importą nuo 2026 m. sausio 1 d., taip mažinant finansinę paramą Putino režimui.
Įvedamas draudimas ne tik dujoms, bet ir ilgalaikėms SGD terminalų paslaugoms, kurias teikia Rusijai priklausančios arba Rusijos kontroliuojamos įmonės.
Reikalaujama, kad valstybės narės iki 2026 m. kovo 1 d. pateiktų nacionalinius diversifikacijos planus, kurie skatins alternatyvių energijos šaltinių naudojimą ir sumažins priklausomybę nuo Rusijos.
Pasiūlymas įgyvendinamas paprastesniu įstatymų leidybos procesu, todėl išvengiama ankstesnių politinių blokadų dėl vienbalsiškumo reikalavimo.
Trūkumai:
Pasiūlymas yra mažiau ambicingas nei ankstesnis REPowerEU planas, nes leidžia kai kurioms šalims (Slovakijai, Vengrijai, Austrijai) pratęsti trumpalaikes sutartis iki 2027 m. pabaigos – tai reiškia, kad rusiškos dujos dar ilgai tekės į ES.
Leidžiamos išimtys „uždaroms“ šalims, kurios neturi alternatyvių tiekimo kelių – tai gali tapti Kremliaus energetinio šantažo įrankiu.
Dabartinės išimtys ir per ilgos pereinamosios fazės gali siųsti klaidingą signalą, kad ekonominiai interesai yra svarbesni už geopolitinį vieningumą ir energetinį saugumą.
Nepakankamas dėmesys galimam pasiūlymo apeinėjimui ir „balinimui“ rusiškų dujų – tai gali sumažinti draudimo efektyvumą.
Šis Komisijos pasiūlymas yra reikšmingas žingsnis, bet ne galutinis sprendimas. ES turi siekti ambicingesnio ir griežtesnio reglamento, kuris visiškai uždraustų rusiškų dujų importą be išimčių ir pereinamųjų laikotarpių. Tik tokiu būdu galime užtikrinti mūsų energetinį saugumą ir sustabdyti Putino sukelto karo finansavimą.
Vienžo, Komisija paliko daug vietos Europos Parlamentui pasiūlymą sustiprinti.