Buvusio Kanados premjero Justino Trudeau mintis, kad „prekybos karuose nugalėtojų nebūna“, buvo atkartota tiek Kinijos komercijos ministro Wang Wentao, tiek vyriausiosios Europos Sąjungos įgaliotinės užsienio reikalams Kajos Kallas.
Ursula von der Leyen, tiesiogiai neminėdama Kinijos, kvietė JAV vietoj tarpusavio ekonominio karo pagalvoti apie galimybę drauge spausti Kiniją, kurios produkcija vienodai tvindo visas Vakarų valstybes. Kaip jau paaiškėjo Europos Komisijos tyrime automobilių rinkoje – Kinija toli gražu ne visada konkuruoja sąžiningai, pavyzdžiui, taikydama milžiniškas, neteisėtas subsidijas, kurios agresyviai išstumia Vakarų gamintojus net ir iš jų pačių rinkų.
Tuo metu, kai Europos Komisija pabrėžė Sąjungos pasirengimą atsakyti JAV tarifams taikydama apribojimus paslaugų rinkoje, pagrindinis klausimas išlieka: ko galime tikėtis ir ką galime daryti? Jei įvyktų maksimali konfrontacija tarp JAV ir ES, ir viena kitai būtų įvesti 25 % tarifai, ES eksportas į JAV galėtų kristi maždaug perpus, o tai reikštų apie 174 milijardų eurų praradimus. Ekspertų skaičiavimais, ES BVP sumažėtų maždaug 0,25 %, labiausiai paveikdamas Airiją ir Vokietiją. JAV patirtų maždaug 0,13 % BVP nuosmukį.
Autopramonė ir farmacijos sektorius – sritys, kurioms JAV rinka yra itin svarbi – pajustų ypač ryškius padarinius. JAV taip pat yra penkta pagal svarbą eksporto rinka Lietuvai – netgi šiek tiek svarbesnė nei daugeliui kitų ES šalių. Skaičiavimais, iki 60 % Lietuvos eksporto į JAV galėtų būti paveikta, o tai sudarytų apie 4 % bendrojo Lietuvos eksporto. Tai itin reikšminga, ypač turint omenyje siekius didinti gynybos finansavimą.
Ši situacija gali tapti postūmiu Europos Sąjungai dar labiau stiprinti politinius ryšius su partneriais. ES jau turi laisvosios prekybos sutartis su Kanada ir Meksika, kurios taip pat susiduria su JAV tarifų spaudimu. Japonijos premjeras Shigeru Ishiba viešai išreiškė siekį tartis su JAV dėl automobilių sektoriaus išimčių, o panašių vilčių turi ir Meksika.
Europos Komisijos pirmininkė paliko atviras duris deryboms. Kol JAV politika galutinai nesusiformavusi, ankstyvas vertinimas – rizikingas. Jei JAV imsis derybų ir išlygų, ekonominė žala gali būti sumažinta. Tačiau jei JAV vadovybė laikysis griežtos linijos, tai gali paskatinti glaudesnį ES bendradarbiavimą ne tik su Kanada, Meksika ar Japonija, bet ir su Pietų Korėja, Singapūru bei kitais partneriais.
Kaip ir kiekviena krizė – ši atveria ne tik iššūkius, bet ir naujas galimybes. Lietuvai svarbu stebėti ES prekybos partnerių veiksmus ir naudotis naujai atsirandančiomis galimybėmis atstovauti savo ekonominiams interesams. Mūsų politinis darbas šioje aplinkoje taps itin reikšmingas.